6 nasvetov za odstranjevanje trdovratnih madežev
null
V Meganakupeku smo prepričani, da mora biti iskanje pravega televizorja zabavno dejanje polno navdušenj in nikakor ne stresno primerjanje različnih funkcij, ki jih posamezni televizorji ponujajo. Pri izbiri televizorja vas bo vodilo 5 ključnih tem:
Na prvem mestu je izbira prave velikosti televizorja. Določiti moramo razdaljo, kako daleč od televizorja bomo sedeli. Načeloma pa velja pravilo, da se hitreje privadimo na večji zaslon in da potem nikakor ne želimo več imeti manjšega. Velikost televizorja je odvisna tudi od tega, kaj pričakujemo od televizorja. V primeru, da uživamo v filmih visoke HD in FULL HD ločljivosti in si želimo ob gledanju vsebin pravo cinematsko doživetje, potem moramo izbrati čim večji televizor. Televizorji imajo danes ob straneh vse tanjše robove, tako da glavnino velikosti televizorja predstavlja sama slika. Zaradi zelo tankih robov televizorja je skrb, da bomo velik televizor težko umestili v naš prostor, odveč.
Na hitro nekaj enostavnih izračunov za pomoč pri izbiri prave velikosti: Velikost diagonale zaslona televizorja pomnožite z 2 in tako boste dobili priporočeno razdaljo, kako daleč od televizorja morate sedeti. PRIMER: Televizor z diagonalo 140 cm = 140 cm * 2 = 280 cm.
V primeru, da se odločite za nakup 4K UHD televizorja, lahko sedite tudi bližje napravi in boste še vedno imeli čisto sliko, polno detajlov. Tako lahko 4K UHD televizor velikosti 140 cm gledamo iz oddaljenosti dveh metrov. Še ena formula, ki vam bo v pomoč pri izračunu velikosti iz palcev v centimetre – 1 palec = 2,54 cm.
Kakovost slike – za mnoge najbolj pomemben dejavnik pri izbiri Lahko bi rekli, da bi kakovost slike morala biti na prvem mestu. Prav zagotovo je mnogim kakovost slike, poleg prave velikosti, najpomembnejša pri izbiri pravega televizorja.
Kakovost gibanja slike oziroma osveževanje slike. Višji kot je podatek o herzih (Hz), bolj kakovostno in predvsem bolj tekočo sliko pri hitrih posnetkih lahko pričakujemo.
50-100 Hz je osnovna kakovost in je primerna za običajno gledanje televizije (informativne in dokumentarne oddaje, filmi …) 400-800 Hz omogoča višjo kakovost gibanja slike pri hitrih posnetkih in je priporočljiva pri filmskih navdušencih in igralcih video iger. Tudi v tem segmentu velja, višji kot je podatek o Hz, boljše bo prikazano gibanje pri hitrih posnetkih.
1000 Hz+ osveževanje ponujajo TOP PREMIUM televizorji, kjer je poudarek na brezkompromisni kakovosti slike.
Že v letu 2015 so na trg prišli novi televizorji SAMSUNG in LG, ki za določitev in merjenje kakovosti slike navajajo podatek o indeksu kakovosti slike. Tudi tukaj velja, višji kot je indeks kakovosti slike, boljša bo slika.
Stopnjo kontrasta slike najbolje vidimo ob primerjavi črne barve med različnimi televizorji. Najboljši kontrast imajo tisti, ki prikazujejo črno sliko popolnoma črno. Televizorji s slabšim kontrastom bodo prikazovali črno sliko sivkasto črno. Najboljši kontrast imajo OLED televizorji, ker za osvetljevanje slike ne uporabljajo dodatnih LED diod. Na kontrast slike vpliva tudi kakovost vgrajenega Microdimming sistema. Osnovni televizorji omenjenega sistema ne premorejo. Microdimming omogoča pametno lokalno zatemnjevanje delov zaslona, kjer naj bi bila slika temna in tako dobimo optimalne kontraste. Televizorji višjega cenovnega razreda imajo vgrajene najboljše sisteme lokalnega zatemnjevanja zaslona.
Večina danes pozablja na pomen slikovnih procesorjev pri ustvarjanju kakovosti slike. Procesorji so srce televizorja, zato se vsi proizvajalci trudijo ustvariti najboljšega. Vsak proizvajalec ponuja več kakovostnih rangov procesorjev, ki so seveda povezani s ceno televizorja. Logično, tudi tu velja, da so najboljši procesorji vgrajeni v televizorje višjega cenovnega razreda. Procesorji so in bodo v prihodnjih letih še dodatno pridobili na pomembnosti, saj bo od njih odvisna kakovost slike ob dvigu ločljivosti iz HD v 4K UHD (upscaling). Najboljši procesorji bodo tako lahko prikazali sliko iz HD signala v skoraj popolni 4K ločljivosti.
V zadnjih letih je postalo pomembno, kako realistične in naravne barve lahko prikaže televizor. Proizvajalci se tako trudijo, da njihov televizor prikaže čim širši spekter in globino barv. Največji napredek pri prikazu barv so proizvajalci dosegli s tehnologijo QUANTUM DOT, SUHD in OLED zasloni.
V zadnjih letih so se na trgu množično pojavili 4K televizorji, ki premorejo ločljivost 3840 x 2160 slikovnih točk. 4K televizor lahko prikaže 4 x več slikovnih točk kot FULL HD in tako dobimo izredno čisto, detajlov polno sliko. Prednosti 4K televizorjev so:
FULL HD, 1080p je danes najbolj razširjena in standardna ločljivost, ki jo dobimo ob nakupu televizorja velikosti nad 101 cm. Televizorji omenjene ločljivosti so naša optimalna izbira za ogled HD programov in filmov iz Blu-ray predvajalnika.
HD televizorji prinašajo kvalitetno sliko HD ločljivosti. HD ločljivost je prisotna predvsem pri manjših televizorjih, velikosti od 60 do 82 cm. Dejstvo je, da bomo ob gledanju HD TV programa pri televizorju velikosti 60-82 cm težko zaznali razliko med HD in FULL HD televizorjem.
Pred dobrimi tremi leti so se na trgu množično pojavili SMART televizorji. Takrat je bila to velika novost z veliko medijske pozornosti. Realnost pa je, da so prvi SMART televizorji imeli le naziv SMART. Danes, predvsem s prodajnim programom televizorjev letnik 2015, pa lahko z navdušenjem pritrdimo, da so SMART televizorji res pametni. Razvoj SMART televizorjev je v zadnjih treh letih močno napredoval. Po svoji hitrosti in uporabnosti jih že primerjajo s svojimi manjšimi SMART prijatelji, kot so tablice in pametnimi telefoni.
Zagotavljajo jo novi operacijski sistemi, ki so zasnovani, da uporabnik kar se da enostavno preklaplja med aplikacijami, ki jih dnevno uporablja.
Novi pametni televizorji so hitro odzivni, kar pomeni, da ni nadležnega čakanja med menjavanjem aplikacij in TV programov. Hitrost menjavanja se vse bolj približuje hitrostim najbolj naprednih tablic in pametnim telefonom.
Pomeni, da so operacijski sistemi narejeni, da si vsa opravila, ki jih opravljate na tablici ali pametnem telefonu, v trenutku lahko prezrcalite na vaš televizor. Cilj je, da je uporabniku pri zabavi in opravilih na pametnih napravah vedno na voljo največji zaslon. Televizor je v našem domačem okolju naš največji zaslon, ki našo zabavo popelje v nove dimenzije.
Vsak proizvajalec televizorjev za poganjanje svojih televizorjev uporablja različne operacijske sisteme. Priporočamo, da si v naših poslovalnicah ogledate delovanje posamičnih operacijskih sistemov. Naši prodajalci bodo uporabniško izkušnjo delovanje operacijskih sistemov z veseljem delili z vsemi nami. Svetujemo, da izberete tistega, ki se vam zdi najbolj enostaven za uporabo, je hiter in omogoča enostavno povezljivost z vašimi pametnimi napravami.
BLAGOVNA ZNAMKA | OPERACIJSKI SISTEM |
LG | WEB OS |
PHILIPS | ANDROID |
PANASONIC | FIREFOX |
SAMSUNG | TIZEN |
SONY | ANDROID |
Za marsikoga to pomeni visoko dodano vrednost v smislu zabave. 3D omogoča, da z uporabo 3D očal dobimo občutek večje globine slike.
Vsi televizorji omogočajo uporabo omenjene funkcije, ki je med Slovenci zelo priljubljena, saj omogoča ogled filmov, ki jih imamo shranjene v najrazličnejših video formatih. Film enostavno prenesemo na USB ključ ali trdi disk, ga preko USB vhoda povežemo s televizorjem in takoj uživamo v ogledu naši priljubljenih filmov.
Danes najbolj potrebna in uporabljena priključka sta USB in HDMI, ki omogočata prenos avdio in video vsebin v digitalni obliki visoke kakovosti. Vsak televizor ima tudi priključek za anteno ali kabelsko televizijo, takoimenovani RF koaksialni vhod.
CI režo za vstavljanje kartic za plačljive programe imajo vgrajeno vsi televizorji. Boljši televizorji imajo vgrajen tudi optični avdio izhod, s pomočjo katerega zvok visoke kakovosti lahko peljemo v zvočne sisteme, ki zvok najprej ojačajo, nato pa producirajo na visoko kakovostnih zvočnikih in tako dobimo pravo kino doživetje. Več na Meganakupek.si
Veliko zanimivosti lahko odkrijete tudi na Nakupek.si
Še nimate računa?
Ustvari račun